MIEJSCE W KULTURZE


ŚWIADECTWA

Wojciech Wencel stawia swoją poezję przed wielkimi problemami. Poezja jest od tego, aby ogólnikom odebrać ich ogólnikowość i nagle osadzić te wielkie problemy w bardzo indywidualnym przeżyciu. To nie jest teoretyzowanie, mędrkowanie, ale przeżywanie świata czy bytu w perspektywie szukania mądrości. Szukanie mądrości, a nie efektu.

Wojciech Wencel to największy talent poetycki ostatnich lat. Moim zdaniem, na miarę Miłosza.

Trzy P: piękno, powaga, polskość – tak mogłaby brzmieć najkrótsza charakterystyka poezji Wojciecha Wencla. (...) Od specyficznego estetyzmu w debiutanckim tomie z roku 1995 poeta ewoluuje w stronę klasycyzmu w książkach następnych, by w słynnym De profundis z roku 2010 zwrócić się w stronę romantyzmu. Od kultu ojczyzny „małej”, czyli kaszubskiej Matarni, jego spojrzenie stopniowo biegnie ku ojczyźnie „dużej”, a więc Polsce. Pytania egzystencjalne z wierszy młodzieńczych przeradzają się w pytania o charakterze metafizycznym, religijnym, a wreszcie historiozoficznym.

Głos Wojciecha Wencla należy dziś do najczystszych, najgłębszych metafizycznych głosów w polskiej poezji.

W dziedzictwie polskiej kultury, w którym dzisiejsi odnowiciele tradycji stalinowskiej chcą widzieć tylko złom żelazny i głuchy śmiech pokoleń, Wojciech Wencel odnajduje wszystkie istotne znaczenia. Te, które ocalają godność, wywołując naszą wspaniałą niezgodę na zniewolenie i na zapomnienie. Autor Listów z podziemia broni tych znaczeń przed szydercami swym celnym słowem i odnawia je wielką siłą swego poetyckiego talentu.

Można by pomyśleć, że postać poety wyklętego – będąca istotną częścią epoki modernizmu – stała się obiektem wyłącznie historycznym, reliktem dawno minionej bohemy. Tak jednak nie jest. (...) Wencel do roli poète maudit dojrzewał stopniowo, w pewnej mierze nieświadomie i częściowo chyba nawet wbrew swojej woli. (...) Etykieta wichrzyciela stopniowo utrwalała się w salonowych umysłach i postawach, ułatwiając zbywanie kolejnych książek prostymi sloganami, zwalniając z obowiązku rozumienia, a często wręcz po prostu z obowiązku czytania jego wierszy.

Kunsztowna, wyrafinowana, mistrzowska poezja Wojciecha Wencla od ponad dwudziestu już lat prześwietla i oświetla nasze życie duchowe i narodowe, przypomina o tragicznej polskiej historii, przestrzega przed kłamstwem i znieprawieniem, prowadzi nieustający dialog z naszymi umarłymi i naszą tradycją. Uwiecznia naszą współczesność. Niesie nadzieję. Wojciech Wencel jest wielkim i godnym kontynuatorem naszej narodowej liryki.

NAGRODY

NAGRODA IM. KAZIMIERY IŁŁAKOWICZÓWNY
za najlepszy debiut poetycki roku (Poznań 1995)

* Wiersze

Zdaniem jury w tym tomie wierszy autor z niezwykłą finezją dąży do odnalezienia poezji, która godziłaby mądrość i piękno.

Kapituła: Krzysztof Karasek (przewodniczący), Tomasz Burek, Włodzimierz Braniecki, Nikos Chadzinikolau, Janusz Drzewucki

*

NAGRODA GŁÓWNA W KONKURSIE POETYCKIM IM. X. JÓZEFA BAKI
 organizowanym przez kwartalnik „Fronda” (Warszawa 1996)

* Requiem 

Jury: Jarosław Marek Rymkiewicz (przewodniczący), Krzysztof Koehler, Krzysztof Mrowcewicz. 

*

NAGRODA FUNDACJI IM. KOŚCIELSKICH
(Genewa 2000)

* Oda chorej duszy

Kapituła: Jacek Woźniakowski (przewodniczący), Ewa Bieńkowska, Jan Błoński, Włodzimierz Bolecki, Maria Danilewicz-Zielińska, Jerzy Jarzębski, Zygmunt Marzys, Maciej Morawski, Francois Rosset, Jacek Sygnarski, Andrzej Vincenz, Ewa Zając.

*

NAGRODA IM. KS. JANUSZA ST. PASIERBA
(Warszawa 2000)

* Oda chorej duszy

Za tomik poetycki, który jest wyrazem pogłębionej i wciąż ewoluującej świadomości artystycznej, a zarazem świadectwem żarliwej wiary i nadziei.

Kapituła: Bożena Chrząstowska (przewodnicząca).

*

NAGRODA ARTUSA
za najlepszą gdańską książkę roku (Gdańsk 2002)

* Ziemia Święta

Kapituła: Krystyna Chwin, Adam Hlebowicz, Tadeusz Skutnik.

*

NAGRODA LITERACKA IM. JÓZEFA MACKIEWICZA
(Warszawa 2011)

* De profundis

Kapituła: Marek Nowakowski (przewodniczący), Jacek Bartyzel, Tomasz Burek, Jan Michał Małek, Stanisław Michalkiewicz, Jacek Trznadel, Maciej Urbanowski, Zbigniew Zarywski, Rafał Ziemkiewicz.

Komunikat PAP
Laudacja Rafała Ziemkiewicza
Wojciech Wencel: Musimy być świadkami polskiej historii
Wideo i fotorelacja z Domu Literatury
Kulturalny wieczór z Jedynką: Poeta spraw fundamentalnych

*

OGÓLNOPOLSKA NAGRODA LITERACKA 
IM. FRANCISZKA KARPIŃSKIEGO
przyznawana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” (Białystok 2011)


Za poezję odważną, która przywraca literaturze istotne miejsce w życiu kulturalnym, religijnym oraz patriotycznym, za umiejętność głoszenia tematów trudnych w sposób odpowiedzialny, oryginalny oraz dojrzały.

Kapituła: ks. abp Edward Ozorowski (przewodniczący), Romuald Gumienniak, Krzysztof Korotkich, Dariusz Kulesza, Jan Leończuk, Jarosław Ławski, Dorota Sokołowska, Bogusława Wencław. 

CZYTAJ WIĘCEJ

*

NAGRODA PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ 
„ZASŁUŻONY DLA POLSZCZYZNY”
(Warszawa, 2017)



Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Wspólny język. Mowa wygłoszona w Pałacu Prezydenckim
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (zapis transmisji)
Echa radiowe