wtorek, 3 kwietnia 2012

Jesteśmy smoleńskim pomnikiem

Ruszyła akcja związana z drugą rocznicą katastrofy 10 kwietnia 2010 r. Na życzenie jej inicjatorów napisałem apel skierowany do wszystkich, którzy pragną wypełnić testament poległych.

Tragedia z 10 kwietnia 2010 r. okazała się narodowym testem patriotyzmu. Państwo polskie nie wykazało determinacji w dążeniu do prawdy o przyczynach katastrofy, a jego działania podjęte dla upamiętnienia ofiar należy uznać za niewystarczające. Jednak dla milionów Polaków zagłada niepodległościowej elity stała się doświadczeniem jednoczącym. Uaktywniła tkwiące głęboko w ludziach pokłady solidarności, świadomości obywatelskiej i aktywności społecznej.

W związku ze zbliżającą się drugą rocznicą tragedii smoleńskiej apelujemy do wszystkich Polaków, którzy czują się członkami narodowej wspólnoty: spotkajmy się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, aby godnie uczcić pamięć poległych i zamanifestować przywiązanie do wyznawanych przez nich wartości: honoru, odwagi, szacunku dla przeszłych pokoleń, troski o niepodległość państwa.

Jednocześnie prosimy o przysyłanie portretowych fotografii, które posłużą do stworzenia zbiorowego obrazu wolnych Polaków na specjalnej stronie internetowej http://jestesmysmolenskimpomnikiem.pl/. Prośbę tę kierujemy zarówno do uczestników głównych obchodów, jak i do tych, którzy będą mogli wziąć w nich udział jedynie duchem.

Stańmy się żywym pomnikiem smoleńskim na ulicach Warszawy i odnajdźmy się na zdjęciach w internecie. Poczujmy dumę, widząc oblicze Polski, która – mimo traumatycznego doświadczenia – nie dała się złamać. Polski szanującej własną historię, pragnącej tworzyć silne państwo oraz kształtować europejską kulturę i politykę w duchu chrześcijaństwa. Niech mottem naszego pomnika będzie przesłanie narodowych poetów: „Zmarłym za Ojczyznę, żyjącym dla niej”.