środa, 26 października 2011

Nagroda Literacka im. Franciszka Karpińskiego

Miło mi poinformować, że zostałem tegorocznym laureatem nagrody przyznawanej przez podlaski oddział Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Obradująca dziś w Białymstoku Kapituła XVII edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego postanowiła nagrodzić mnie „za poezję odważną, która przywraca literaturze istotne miejsce w życiu kulturalnym, religijnym oraz patriotycznym, za umiejętność głoszenia tematów trudnych w sposób odpowiedzialny, oryginalny oraz dojrzały”. Obradom Kapituły przewodził metropolita białostocki abp Edward Ozorowski. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 28 listopada 2011 roku o godzinie 17.00 w auli Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku.

Nagroda im. Franciszka Karpińskiego przyznawana jest przez Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Białymstoku od 1995 roku. Jej laureatami zostają osoby, których twórczość wyrasta z nurtu chrześcijańskiego i dotyczy praw uniwersalnych: dobra, piękna i prawdy. W poprzednich edycjach uhonorowani zostali m.in.: ks. Jan Twardowski, Ewa Lipska, Ernest Bryll, prof. Anna Świderkówna, prof. Irena Sławińska, prof. Teresa Kostkiewiczowa, prof. Stefan Sawicki.

Inspiracją corocznego wyróżnienia jest związek Franciszka Karpińskiego z Białymstokiem. Poeta przebywał na dworze Branickich w latach 1785-1818. Tu powstały „Pieśni nabożne”, spośród których do dziś śpiewane są „Kiedy ranne wstają zorze”, „Wszystkie nasze dzienne sprawy” oraz kolęda „Bóg się rodzi”. Zabrzmiały one po raz pierwszy w białostockim Starym Kościele Farnym, a wydane zostały drukiem w klasztorze oo. Bazylianów w Supraślu w 1792 roku.

Nagrodę przyjmuję z wielką radością nie tylko ze względu na zaszczytne dla mnie uzasadnienie werdyktu i miłe wspomnienia z niedawnej wizyty na Podlasiu, ale i z uwagi na postać Patrona, który jest jednym z moich ulubionych poetów.