piątek, 21 października 2011

Nominacja do Nagrody im. Jacka Maziarskiego

W środę 19 października w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. Jacka Maziarskiego, przyznawanej za publicystykę polityczną i prace z zakresu najnowszej historii Polski wyróżniające się samodzielnością w potraktowaniu tematu i poszerzające naszą wiedzę o rzeczywistości.

Tegorocznymi laureatami zostali Jacek i Michał Karnowscy. Na liście nominowanych znaleźli się ponadto: Grzegorz Braun, Maria Dłużewska i Joanna Lichocka, blogerka Kataryna, Ewa Stankiewicz i Jan Pospieszalski, Wojciech Wencel, Marcin Wolski oraz zespół historyków IPN: Adam Dziurok, Marek Gałęzowski, Łukasz Kamiński i Filip Musiał.

Podczas uroczystości przewodniczący jury prof. Jan Żaryn mówił m.in.: – Gdy decydowaliśmy o tym, kto powinien otrzymać tę nagrodę, od początku obciążała nas, nasze serca i umysły, tragedia, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku. Nie ukrywam, że lista nominowanych do nagrody jest w jakiejś mierze podyktowana nie tylko tym tragicznym wydarzeniem, ale również naszą oceną tego, jak poszczególne osoby i środowiska się wobec tej tragedii zachowały. I chciałbym, żeby to zabrzmiało wyraźnie, że lista nominowanych to lista odważnych Polaków, którzy zdali sobie sprawę, że należy chronić to, co dla nas jest tak szalenie bliskie i piękne, to znaczy chronić Polskę. Wszyscy nominowani zasługują ewidentnie nie tylko na nasze oklaski, ale i na to, byśmy ich podtrzymywali w niejednym trudnym wyborze, który jest jeszcze przed nami.

Ponieważ w związku z wyjazdem do Kanady nie mogłem stawić się w siedzibie SDP, tą drogą dziękuję Jurorom za zobowiązujące wyróżnienie.